Na czym polega leasing operacyjny?

Według definicji leasing operacyjny, inaczej nazywany także usługowym polega na tym, że jedna ze stron przekazuje drugiej możliwość użytkowania jakiejś części składowej swojego własnego majątku na mocy prawa, w zamian za określoną opłatę. Opłaty te nazywane są ratami leasingowymi. Umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą i leasingobiorcą, tak jak i umowa dotycząca leasingu finansowego, zawiera możliwość kupna użytkowanej części majątku. Obok leasingu operacyjnego, podobną formę przybiera właśnie leasing finansowy.

Czym różnią się między sobą te dwie formy leasingu?

Dane statystyczne pokazują, że zdecydowana większość przedsiębiorców korzysta z możliwości wzięcia leasingu operacyjnego (aż około 80% badanych). Być może wynika to z faktu, że jest on o wiele mniej skomplikowany, a dodatkowo wiąże się z wieloma korzyściami podatkowymi. W efekcie, leasing finansowy to opcja dla osób, które z jakichś powodów nie mogą podeprzeć się leasingiem operacyjnym gdyż sytuacja na to nie pozwala. Dodatkowo warto wspomnieć, że leasing operacyjny ma jeszcze jedną przewagę: daje możliwość płacenia oraz rozliczania VAT- u z każdą kolejną nadchodzącą ratą. Rozważając jednak możliwość wykonania takiej operacji, zawsze trzeba wziąć pod uwagę konkretny przypadek danego przedsiębiorstwa, jego sytuację finansową oraz podatkową, a także szereg innych, indywidualnych uwarunkowań. Leasing operacyjny na pewno sprawdzi się dla tych firm, które na przykład chcą sobie sfinansować zakup nowych samochodów osobowych (amortyzuje się je przez pięć lat).

Co jeszcze warto wiedzieć na temat takiego zagadnienia jak leasing operacyjny?

Jedną z ważniejszych informacji jest to, że tak naprawdę każda umowa leasingu operacyjnego jest jednocześnie taką samą umową w ujęciu podatkowym. Dodatkowo te umowy, które rachunkowo traktowane są jako te finansowe, z punktu widzenia podatkowego będą tak traktowane jak umowy leasingu operacyjnego. To pewna niekonsekwencja wynikająca z historycznych zaszłości prawnych, o której trzeba jednak pamiętać i mieć ją na względzie.

pawel

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 😉
pawel

Autor

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *